Hudební ceny

Ceny Nadace Alfréda Radoka (resp. časopisu Svět a divadlo) - nominace a ocenění

hudba roku 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007 as 2013

Ceny za rok 1997

V roce 1998, kdy byly udělovány ceny za předchozí rok, kategorie "scénická hudba" ještě neexistovala; Vladimír Franz byl (za hudbu k Faustovi v brněnském Národním divadle) nominován spolu s Petrem Ulrychem a Jiřím Bulisem in memoriam v kategorii "jiný umělecký výkon". Cenu obdržel Jiří Bulis.

Ceny za rok 1998

Zúčastnilo se 46 kritiků:

Marie Bílková, Marie Boková, Jiří Černý, Věra Drápelová, Helena Havlíková, Josef Herman, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Ondřej Hučín, Vladimír Hulec, Zuzana Jindrová, Lenka Jungmannová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Karel Král, Marek Král, Jiří P. Kříž, Táňa Langášková, Tatjana Lazorčáková, Nina Malíková, Luboš Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Bohumil Nekolný, Kamila Patková, Jana Patočková, Bronislav Pražan, Vladimír Procházka, Věra Ptáčková, Marie Reslová, Barbora Schnelle, Jitka Sloupová, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Helena Suchařípová, Jaroslava Suchomelová, Lenka Šaldová, Vítězslava Šrámková, Jiří Štefanides, Alex Švamberk, Martin J. Švejda, Zdeněk A. Tichý, Věra Velemanová, Vít Závodský, Ivan Žáček 

NOMINACE:

Vladimír Franz, Miki Jelínek, Zdeněk Merta

VÝSLEDKY:

1.-2. Vladimír Franz

(Durych: Bloudění, režie J.A.Pitínský, Národní divadlo)

9 hlasů

Hořínek, Hulec, Kolář, Kříž, Nekolný, Procházka, Stanislavčík, Švejda, Tichý

Hulec: "...ono to baroko je taky pro ucho."

Kříž: "Volit u Vladimíra Franze jediný part je nespravedlivé k jeho dalším pracem, a nejvíc k Pašijím ve stejném divadle a k Mistrovi a Markétce v Klicperově divadle. Bloudění proto, že je zastoupena velebnost barokizujících sborů - skvělý Ars Brunensis Chorus - i moderní zvuk zejména k rituálnosti inklinující partitury pro bicí."

1.-2. Miki Jelínek

(Sladce a moudře - písničkový "eintopf" Mikiho Jelínka a jeho přátel, režie O.Pavelka, Divadlo Rokoko)

9 hlasů

J.Černý, Herman, Kříž, Pražan, Král, Sloupová, Stanislavčík, Šrámková, Žáček

3. Zdeněk Merta

(Merta - Moša: Babylon, režie S.Moša, Městské divadlo Brno)

4 hlasy

Herman, Mareček, Tichý, Závodský

4.-5. Vladimír Franz

(Bulgakov: Mistr a Markétka, režie S.Fedotov, Klicperovo divadlo Hradec Králové)

3 hlasy

Hulec, Suchařípová, Tichý

Hulec: "Precizní souhra hudebního skladatele a režiséra."

4.-5. Vladimír Franz

(Pašije..., režie Z.Srba, Národní divadlo)

3 hlasy

Hrdinová, Soprová, Suchomalová

Hrdinová: "Oratorní hudba, která pro mě sice neladí s poetikou lidového textu, ale sama je velmi působivá, omračuje sférickými mnohohlasými sbory v precizním podání Ars Brunensis chóru a skoro se chce poslouchat ji samotnou."

8.-18.

(...)

Vladimír Franz

(Beamont - Fletcher: Král nekrál, režie M.Lang, Činoherní klub)

Jungmannová

Vladimír Franz

(Bergamann: Scény z manželského života, režie K.Kříž, Divadlo na Vinohradech)

Kerbr

(...) 

Ceny za rok 1999

Zúčastnilo se 53 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Marie Bílková, Marie Boková, Jiří Černý, Věra Drápelová, David Drozd, Josef Herman, Eva Herrmanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Ondřej Hučín, Vladimír Hulec, Zuzana Jindrová, Lenka Jungmannová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Karel Král, Jiří P. Kříž, Táňa Langášková, Tatjana Lazorčáková, Jana Machalická, Nina Malíková, Luboš Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Bohumil Nekolný, Kamila Patková, Petr Pavlovský, Jana Patočková, Ladislava Petišková, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Marie Reslová, Jan Roubal, Barbora Schnelle, Jitka Sloupová, Jana Soprová, Tomáš Stanislavčík, Helena Spurná, Eva Stehlíková, Karolína Stehlíková, Helena Suchařípová, Jaroslava Suchomelová, Tomáš Syrovátka, Lenka Šaldová, Vítězslava Šrámková, Martin J.Švejda, Zdeněk A. Tichý, Libor Vodička, Vít Závodský, Ivan Žáček

NOMINACE:

Pavel Sýkora (a Jiří Bulis), Vladimír Franz, Vladimír Franz

VÝSLEDKY:

1. Pavel Sýkora (a Jiří Bulis)

(Mrštíkové: Maryša..., režie V.Morávek, Klicperovo divadlo Hradec Králové))

7 hlasů

Hořínek, Jungmannová, Král, Kříž, Mikulka, Reslová, Švejda

2. Vladimír Franz

(Mrštíkové: Maryša, režie J.A.Pitínský, Národní divadlo)

6 hlasů

Hrdinová, Hulec, Kerbr, Král, Kříž, Suchařípová

Hrdinová: "Hudba dopoví vše, oč Pitínského režie usilovala."

Kříž: "Moravská inspirace je mu blízká, mollovou melodičnost lidových nápěvů umí vzápětí vybičovat modernistickou polyfonií chóru nebo rytmickými pasážemi."

3. Vladimír Franz

(Křivánek, Franz: Júdit, Režie V.Herajtová, Městské divadlo Zlín)

5 hlasů

Jindrová, Mareček, Stanislavčík, Suchomelová, Závodský

Suchomelová: "Franzův podíl na této "variaci na starozákonní téma" je zásadní, spoluautorský."

5.-8.

(...)

Vladimír Franz

(Gogol: Hráči, režie S.Fedotov, Divadlo bez zábradlí)

2 hlasy

Hořínek, Pavlovský

(...)

Ceny za rok 2000

Zúčastnilo se 52 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Marie Bílková, Marie Boková, Jiří Černý, Věra Drápelová, Margita Havlíčková, Helena Havlíková, Josef Herman, Eva Herrmanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Ondřej Hučín, Vladimír Hulec, Zuzana Jindrová, Lenka Jungmannová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Karel Král, Jiří P. Kříž, Jana Machalická, Nina Malíková, Luboš Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Martina Musilová, Michal Novák, Jana Paterová, Kamila Patková, Petr Pavlovský, Jana Patočková, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Marie Reslová, Jan Roubal, Barbora Schnelle, Jitka Sloupová, Jana Soprová, Eva Stehlíková, Jaroslava Suchomelová, Tomáš Syrovátka, Lenka Šaldová, Jakub Škorpil, Vítězslava Šrámková, Martin J.Švejda, Zdeněk A. Tichý, Nina Vangeli, Věra Velemanová, Libor Vodička, Jiří Voráč, Vít Závodský, Ivan Žáček

NOMINACE:

Vladimír Franz, Zdenek Merta, Martin Dohnal

VÝSLEDKY:

1. Vladimír Franz

(Shakespeare: Hamlet, režie V.Morávek, Klicperovo divadlo Hradec Králové))

7 hlasů

Hulec, Jungmannová, Kerbr, Kříž, Pavlovský, Suchomelová, Závodský

Hulec: "Nejlepší divadelní práce se zvukem, jakou jsem kdy u nás zaznamenal."

Kerbr: "Franzovy muzikantské čáry-máry této produkci sluší."

Kříž: "Jeho partitura k Hamletovi je monumentální, ponurá, rozevlátá, harmonická i provokující."

2. Zdenek Merta

(Moša, Merta: Svět plný andělů, režie S.Moša, Městské divadlo Brno)

4 hlasy

Černý, Hrdinová, Kříž, Závodský

3. Martin Dohnal

(Nebeský, Tobiáš a kol.: Marta /Mal d'or/, režie J.Nebeský, Divadlo Komedie)

4 hlasy

Král, Novák, Pražan, Sloupová

4. Vladimír Franz

(Preissová: Gazdina roba, režie J.A.Pitínský, Slovácké divadlo Uherské Hradiště)

3 hlasy

Jindrová, Soprová, Vodička

Jindrová: "Dělat Preissovou v tomto regionu takhle je odvaha obecně, ale v té hudbě to nakonec bylo nejdůslednější."

Soprová: "Síla této hudby spočívá ve využití lidových motivů a zároveň podtržení osudovosti prostřednictvím patetických, velebných tónů."

1 hlas v anketě dostali:

(...)

Vladimír Franz

(Ibsen: Nápadníci trůnu, režie M.Tarant, Východočeské divadlo Pardubice)

Hrdinová

Vladimír Franz

(Křivánek: Rút, režie V.Herajtová, Městské divadlo Cheb)

Hulec

(...)

Ceny za rok 2001

Zúčastnilo se 50 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Marie Bílková-Zdeňková, Jana Bohutínská, Marie Boková, Martina Černá, Jiří Černý, Věra Drápelová, Margita Havlíčková, Josef Herman, Eva Hermanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Petr Christov, Zuzana Jindrová, Jan Jiřík, Lenka Jungmannová, Vladimír Just, Jan Kerbr, Vendula Kodetová, Karel Král, Jiří P. Kříž, Táňa Langášková, Tatjana Lazorčáková, Jana Machalická, Nina Malíková, Luboš Mareček, Kateřina Miholová, Vladimír Mikulka, Jana Paterová, Kamila Patková, Petr Pavlovský, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jitka Sloupová, Vlasta Smoláková, Jana Soprová, Eva Stehlíková, Jaroslava Suchomelová, Lenka Šaldová, Jakub Škorpil, Martin J. Švejda, Zdeněk A. Tichý, Milan Uhde, Věra Velemanová, Tomáš Vokáč, Vít Závodský, Ivan Žáček

NOMINACE:

Petr Ulrych, Vladimír Franz, Nikos Engonodis

VÝSLEDKY:

1. Petr Ulrych

(Ulrych, Moša: Koločava, režie S. Moša, Městské divadlo Brno)

6 hlasů

Hrdinová, Kříž, Mareček, Suchomelová, Tichý, Závodský

2. Vladimír Franz

(Franz, Suchý: Pokušení svatého Antonína, režie P. Novotný, Divadlo Semafor)

5 hlasů

Černý, Hrdinová, Hulec, Paterová, Tichý

Hrdinová: "Je obdivuhodné, nakolik Vladimír Franz dokázal zůstat věrný své oratorní monumentálnosti a dramatičnosti, a přitom se stačil naladit na vlnu Suchého hravého žonglování se slovy v rytmech jazzových, v nichž tua a tam zaslechneme pozdrav Jaroslava Ježka, tu a tam si ovíněný poustevník zajuchá lidovou notu a přitom to všechno šlape v rytmu swingu."

Hulec: "Navazuje na Jiřího Šlitra v šíři i košilatosti záběru, v hitové zpěvnosti, živosti, elektrická hudba, jež ukazuje, kudy by se mohla cesta Semaforu tehdy i dnes ubírat..."

3. Nikos Engonodis

(Krylov: Trumf, režie P. Nosálek, Divadlo loutek Ostrava)

4 hlasy

Černá, Jiřík, Pavlovský, Vokáč

1 hlas v anketě dostali:

(...)

Vladimír Franz

(Dürrenmat: Návštěva staré dámy, režie K. Kříž, Horácké divadlo Jihlava)

Jindrová

(...)

Ceny za rok 2002

Zúčastnilo se 52 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Jana Bohutínská, Marie Boková, Zdeňka Brandejsová, Martina Černá, Michal Čunderle, Věra Drápelová, Josef Herman, Eva Herrmanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Petr Christov, Jan Jiřík, Jan Kerbr, Jan Kolář, Kateřina Kolářová, Karel Král, Jiří P. Kříž, Tatjana Lazorčáková, Klára Lidová, Jana Machalická, Nina Malíková, Josef Mlejnek, Vladimír Mikulka, Jana Paterová, Kamila Patková, Jana Patočková, Petr Pavlovský, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jitka Sloupová, Vlasta Smoláková, Jana Soprová, Karolína Stehlíková, Eva Stehlíková, Jaroslava Suchomelová, Lenka Šaldová, Jakub Škorpil, Vítězslava Šrámková, Alex Švamberk, Martin J. Švejda, Zdeněk A. Tichý, Roman Vašek, Věra Velemanová, Tomáš Vokáč, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Ivan Žáček

NOMINACE:

Vladimír Franz, Vladimír Franz, Pavel Helebrand

VÝSLEDKY:

1. Vladimír Franz

(Vančura: Markéta Lazarová, režie J.A.Pitínský, Národní divadlo Praha)

6 hlasů

Brandejská, Hořínek, Hrdinová, Hulec, Suchomelová, Švejda

Hrdinová: "Velkolepé spojení oratoria a dramaticky gestické hudby, která "mluví" za herce, sugeruje scénografii, dobové vřazení je zároveň velmi současné, emocionální a obstojí samo o sobě"

2.-3. Vladimír Franz

(Dostojevskij: Běsi, režie H. Burešová, Divadlo v Dlouhé)

5 hlasů

Hrdinová, Pavlovský, Rathouská, Sloupová, Tichý

Hrdinová: "...vytváří atmosféru, spoluvypravuje příběh, dokresluje to, co se odehrává v duších Dostojevského postav."

2.-3. Pavel Helebrand

(García Lorca: Krvavá svatba, režie J. Deák, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

5 hlasů

Herman, Hrdinová, Kříž, Rathouská, Šaldováč

7.-10.

(...)

Vladimír Franz

(Hrubín: Kráska a zvíře, režie Z. Srba, Národní divadlo Brno)

2 hlasy

Kříž, Závodský

Závodský: "Ústrojná kombinace lyrické písně, dramatických varhan i operního zpěvu."

1 hlas v anketě dostali:

(...)

Vladimír Franz

(Čechov: Strýček Solený, režie V. Morávek, Klicperovo divadlo Hradec Králové)

Kerbr

(...)

Ceny za rok 2004

Zúčastnilo se 56 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Jana Bohutínská, Marie Boková, Zdeňka Brandejská, Kamila Černá, Michal Čunderle, Lucie Dercsényiová, Věra Drápelová, Jiří Erml, Helena Havlíková, Josef Herman, Eva Hermanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Petr Christov, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Kateřina Kolářová, Karel Král, Jiří P. Kříž, Jana Machalická, Nina Malíková, Josef Meszaros, Vladimír Mikulka, Josef F. Mlejnek, Michaela Náhlovská, Bohumil Nekolný, Jana Paterová, Jana Patočková, Honza Petružela, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jitka Sloupová, Vlasta Smoláková, Jana Soprová, Karolína Stehlíková, Jaroslava Suchomelová, Lenka Šaldová, Jakub Škorpil, Vítězslava Šrámková, Martin J. Švejda, Zdeněk A. Tichý, Barbara Topolová, Milan Uhde, Roman Vašek, Věra Velemanová, Tomáš Vokáč, Jiří Voráč, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Ivan Žáček

NOMINACE:

Petr Hromádka, Vladimír Franz, Martin Smolka

VÝSLEDKY:

1. Petr Hromádka

(projekt Sto roků kobry, režie V.Morávek, Divadlo Husa na provázku Brno)

9 hlasů

Balvín, Brandejská, Kolářová, Král, Kříž, Sloupová, Smoláková, Závodský, Žáček

2.-3. Vladimír Franz

(Shakespeare: Macbeth, režie H. Burešová, Divadlo na Vinohradech Praha)

3 hlasy

Hořínek, Meszaros, Soprová

Soprová: "Drásavá, sugestivní, s přesnou mírou patosu."

2.-3. Martin Smolka

(M.Smolka, J.Dušek: Nagano, režie O.Havelka, dirigent J.Chaloupecký, Národní divadlo Praha)

3 hlasy

Hulec, Just, Rathouská

(...)

Ceny za rok 2005

Zúčastnilo se 58 kritiků:

Zuzana Augustová, Josef Balvín, Jana Bohutínská, Marie Boková, Zdeňka Brandejská, Kamila Černá, Jindřich Černý, Michal Čunderle, Věra Drápelová, David Drozd, Vilém Faltýnek, Hana Havlíková, Josef Herman, Eva Herrmanová, Zdeněk Hořínek, Radmila Hrdinová, Vladimír Hulec, Jan Hyvnar, Petr Christov, Vladimír Just, Jan Kerbr, Jan Kolář, Kateřina Kolářová, Karel Král, Jiří P. Kříž, Radka Kunderová, Jana Machalická, Nina Malíková, Lubomír Mareček, Vladimír Mikulka, Josef Mlejnek, Martina Musilová, Jana Paterová, Petr Pavlovský, Honza Petružela, Ladislava Petišková, Bronislav Pražan, Věra Ptáčková, Kateřina Rathouská, Marie Reslová, Jan Roubal, Jitka Sloupová, Vlasta Smoláková, Jana Soprová, Karolína Stehlíková, Eva Stehlíková, Milan Strotzer, Jaroslava Suchomelová, Lenka Šaldová, Jakub Škorpil, Zdeněk A. Tichý, Milan Uhde, Roman Vašek, Vladimír Vašut, Jiří Voráč, Vít Závodský, Marie Zdeňková, Ivan Žáček

NOMINACE:

Vladimír Franz, Michal Pavlíček, Petr Kofroň, Marjana Sadowska, Miloš Štědroň

VÝSLEDKY:

1. Vladimír Franz

(Calderón de la Barca: Znamení kříže, režie Hana Burešová, Městské divadlo Brno)

14 hlasů

Balvín, Černá, Hořínek, Hulec, Just, Kolář, Kříž, Mlejnek, Paterová, Pavlovský, Sloupová, Suchomelová, Uhde, Závodský

Balvín: "Spoluvytváří základní velkolepé gesto pozoruhodné inscenace."

Hulec: "Vznešená varhanní hudba přesně zasazená do hudby i inscenace."

Kolář: "Za rafinovaně prokomponovaný hudební obraz."

Kříž: "K velkému baroknímu téatu se hodí Franzova umnost pohybovat se v rozpětí od symfonických harmonií po modernistické dodekafonické kontrapunkty. Skladatel si s motivy pohrává, s příběhem si rozumí."

Suchomelová: "Hudba svou vlastní řečí často doslovuje to, na co už slova nestačí, protože je "vetkána" přímo do struktury inscenace."

2. Michal Pavlíček

(Drábek: Akvarely, režie V.Morávek, Klicperovo divadlo Hradec Králové)

5 hlasů

Brandejská, Rathouská, Reslová, Tichý, Voráč

3.- 5. Petr Kofroň, Marjana Sadowska, Miloš Štědron

po 4 hlasech

6.-12.

(...)

Vladimír Franz

(Bambušek: Porta Apostolorum, režie D.Czesany, La fabrika Praha)

2 hlasy

Just, Machalická

Vladimír Franz

(Bratři Presňakovové: Terorismus, režie P.Chmela, 4. ročník KČD DAMU - DISK Praha)

2 hlasy

Boková, Soprová

(...)

Ceny za rok 2006

NOMINACE:

Vladimír Franz, Petr Kofroň, Zuzana Lapčíková

VÝSLEDKY:

1.-2. Vladimír Franz

(Kleist: Amfitryon, režie Hana Burešová, Městské divadlo Brno)

5 hlasů

Hořínek, Just, Mareček, Paterová, Závodský

Mareček: "Dokáže svojí hudbou neotřele povýšit atmosféru inscenací a jeho tóny jim namnoze dávají také zcela nezvyklý rozměr."

1.-2. Petr Kofroň

(Kofroň - Plachý - Šimáček: Magická flétna, režie Z.Plachý, Městské divadlo Brno)

5 hlasů

Just, Kříž, Mareček, Mlejnek, Suchomelová

3. Zuzana Lapčíková

(Lapčíková - Litterová: Balady, choreografie a režie H.Litterová, Národní divadlo v Brně)

4 hlasy

Hulec, Suchomelová, Vašek, Závodský

1 hlas v anketě dostali:

(...)

Vladimír Franz

(Dobiášová - Khek - Franz:)

Kerbr

(...)

Ceny za rok 2007

NOMINACE:

Vladimír Franz, Michal Pavlíček, Miloš Orson Štědroň

VÝSLEDKY:

1. Vladimír Franz

(Dmitrij Merežkovskij: Smrt Pavla I., režie Hana Burešová, Městské divadlo Brno)

7 hlasů

Černá K, Herman, Hořínek, Just, Sloupová, Uhde, Závodský

Černá K: "Opulentní příval Franzovy hudby bývá v inscenacích Hany Burešové ukrocený a podřízený režijnímu výkladu, o to podstatnější a působivější významotvorný prvek se však z Franzovy hudby stává."

2.-3. Michal Pavlíček

(Maurice Maeterlinck: Velice modrý pták, režie Vladimír Morávek, Divadlo Husa na provázku Brno)

5 hlasů

Hulec, Kolářová, Kříž, Reslová, Závodský

2.-3. Miloš Orson Štědroň

(Miloš Orson Štědroň: Kabaret Ivan Blatný, režie Jan Nebeský, Pražské komorní divadlo - Divadlo Komedie)

5 hlasů

Hulec, Mikulka, Pražan, Sloupová, Zdeňková

4. Vladimír Franz

(Němcová, Havlíková, Pitínský: Babička, režie J.A.Pitínský, Národní divadlo Praha)

4 hlasy

Hořínek, Hrdinová, Kříž, Paterová

Hrdinová: "... hudba k Babičce je tím nejlepším, co inscenace nabízí - a to možností nabídnutých Franzem využívá sotva z poloviny."

Kříž: "Co umí jenom Franz, to jsou velkolepé, symfonicky dokonalé polyfonie naroknho rozměru, které střídá se zcela originálními nástrojovými až ruchovými motivy, místy industriálního charakteru. To vše je v Babičce prolnuto s vlasteneckým patosem, ale neironizovaným, v naší době vzácně opravdovým." 

Ceny za rok 2013

NOMINACE:

Vladimír Franz, Emil Viklický, Darek Král

Výsledky:

1. Emil Viklický

(Kabaret Shakespeare, režie Jan Nebeský, Studio DAMÚZA Praha)

12 hlasů

Boušová, Černá, Hofmanová, Hulec, Kerbr, Nekolný, Novák, Reslová, Soprová, Širmer, Zahálka, Zdeňková

2. - 3. Vladimír Franz

(Válka s mloky, režie David Drábek, Národní divadlo Praha)

5 hlasů

Dvořák, Herman, Hulec, Leška, Lešková-Dolenská

Hulec: "Kdy naposledy vznikla u nás ´velká´ opera? Její kvality by měla prověřit ještě další inscenace, ta Drábkova dílo ´převálcovala´." 

Leška: "K inscenaci Davida Drábka mám výhrady, ale toto jevištní dílo stojí za to ještě na scénu přivést."

2. - 3. Darek Král

(Jedenácté přikázání aneb Mucholapka, režie David Drábek, Národní divadlo Praha)

5 hlasů

Dubský, Langšádlová, Novák, Stanislavčík, Širmer

(...)

10. - 14. Vladimír Franz

(Slečna Jairová, režie Hana Burešová, Divadlo v Dlouhé Praha

2 hlasy

Hořínek, Tiliu

(...)

Vladimír Franz

(Smrtihlav, režie Peter Gábor, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

1 hlas

Linhart

 

(Podklady převzaty z časopisu Svět a divadlo)

Ceny Divadelních novin, resp. Ceny Sazky a Divadelních novin

Ceny za rok 2002

Při druhém ročníku Cen Divadelních novin dostal Vladimír Franz a Jiří Suchý tuto cenu v rámci kategorie Hudební divadlo za zpěvohru Pokušení sv. Antonína.

Ceny za rok 2009

Vladimír Franz byl nominován za operu Údolí suchých kostí.

Ceny Ochranného svazu autorského

Ceny za rok 2011

Za rok 2011 získal Vladimír Franz Výroční cenu OSA v kategorii Vážná skladba roku za symfonickou báseň Radobÿl.