Profesor Vladimír Franz po čase promlouvá. Ukrajina, Pussy Riot, Zeman

25.11.2014 12:40
Pussy Riot jsou zajímavý marketingový tah. Škoda, že už Alexandr Solženicyn nepřišel se zmrzlými kuřaty. Takhle, spíše nevážně, se profesor, bývalý kandidát na prezidenta a hudební skladatel Vladimír Franz vyjadřuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Prý doufá, že se Miloš Zeman nepodepsal pod zvací dopis Vladimiru Putinovi jako "99 Pragováků".
 
Jak jste vnímal události kolem oslav pětadvacátého výročí 17. listopadu 1989, které se změnily v obrovské pražské protizemanovské hnutí?
 
Vnímal jsem je prizmatem práce v ateliéru, kde jsem dokončoval svůj poslední letošní obraz.
 
Byl jste jeden z kandidátů na prezidenta. Karel Schwarzenberg díky svým sympatizantům bojoval o post s grafikou Sex Pistols, tedy v překladu "č....ů". Nyní je prezident Miloš Zeman kritizován kvůli části překladu Pussy Riot, kdy zmínil slovo "k...y". Co si o politickém sprosťáctví v těchto souvislostech myslíte?
 
V těchto souvislostech si myslím, že někteří politici a pracovníci médií trpí obsedantní koprolálií. (Opakované nutkání respektive sklon k používání výrazů označovaných též jako fekální řeč neboli fekální výroky.)
 
Na jaké úrovni mohou podle vás politici mluvit jako kanál a na jaké již ne?
 
Je pravda, že úroveň většiny televizních kanálů v posledních letech značně poklesla. A třeba jako Šlágr TV by politik raději neměl mluvit nikdy.
 
Jak na vás působí skupina Pussy Riot? Jsou to opravdu politické vězenkyně a disidentky jako třeba Nelson Mandela či Vladimír Bukovský anebo jen holky, které provokují...
 
Působí na mne stále více jako zajímavý marketingový projekt. Věčná škoda, že se zmrzlými kuřaty nepřišel už třeba Solženicyn.
 
Jak Pussy Riot hodnotíte po umělecké stránce?
 
Jejich uměleckou stránku jsem dosud nezaregistroval.
 
Myslíte si stále, že je Miloš Zeman, jehož jste volil, nejlepší variantou ze špatných?
 
Ne. Je ale stále lepší variantou ze dvou, které byly k dispozici.
 
Udělal dobře, když pozval Vladimira Putina do Prahy?
 
Nevím; jen doufám, že svůj zvací dopis nepodepsal jako "99 Pragováků".
 
Jak hodnotíte konflikt na Ukrajině, zabrání Krymu a údajnou ruskou rozpínavost s těmito událostmi spojovanou?
 
V jedné z mnoha filmových adaptací Bídníků prohlásil Javert, že den nepokojů stojí Francii tolik jako plně vyzbrojená loď. Z tohoto hlediska bych tedy ukrajinské události ohodnotil přinejmenším na větší eskadru... Ukrajině samozřejmě přeju, aby její cesta k demokracii - jakožto modu vivendi, který ji historicky doposud míjel - byla co nejméně bolestivá a trpká. Mám však pocit, že se jedná - vzhledem k problémům, které se tam po léta kupí - spíš o mé zbožné přání.
 
Na jedné straně se mluví o začátku třetí světové války, na druhé o občanské válce na Ukrajině, na třetí o drsném zapojení Ruska do konfliktu. Která strana je pro vás nejpravdivější?
 
Asi tvrzení čtvrté strany. Ale jinak také uvažuji nad tím, zdali by Rusko za dostatečného použití mazadel nemohlo své zapojení v konfliktu zjemnit.
 
Jsou sankce Evropské unie proti Putinovým lidem, ale i Rusku v pořádku?
 
Tak to by mne zajímalo také. Nicméně s otázkou na to, zdali při vyhlašování sankcí skutečně vše proběhlo podle mezinárodních norem a závazků, bych se spíše obrátil na právní odbor Ministerstva zahraničních věcí.
 
Do telefonu jste si stěžoval na postup České televize vůči vám. Můžete to rozvést?
 
Obávám se, že není co rozvádět. Nestěžoval jsem si.
 
Myslíte si, že je v Česku postava, která by národ spojila?
 
Samozřejmě. Jára Cimrman.
 
Jan Rychetský, Parlamentní listy, 25. 11. 2014